KR
Verslas

KR
REKLAMA

Aitera UAB
KR
mokslas

KLIMATO KAITOS CENTRAS – KAUNO RAJONE?

KLIMATO KAITOS CENTRAS – KAUNO RAJONE?

Pasauliui tirpstant Lietuvos mokslininkai ieško gelbėjimo rato  –ketinama kurti vienintelį Europos regione Klimato kaitos centrą

 Reaguodami į pasauliui ir šaliai aktualias problemas, įvertindami savo kompetencijas šioms problemoms spręsti, Aleksandro Stulginskio universiteto mokslininkai ėmėsi iniciatyvos sukurti vienintelį Europos regione Klimato kaitos centrą. Jame turėtų susiburti šios srities mokslininkai, Lietuvos valdžios, tyrimų ir konsultavimo įstaigos.

Klimato kaitos poveikio švelninimo demonstracinio centro idėja yra visuomenei praktiškai pademonstruoti, kaip vyksta šiltnamio efektą sukeliančių dujų emisijos dėl žmogaus veiklos ir pademonstruoti priemones klimato kaitos poveikio švelninimui. Tam būtų panaudota geriausia pasaulio, kartu ir Lietuvoje bei ASU mokslininkų sukaupta patirtis ir mokslinės žinios.

 Susitarta pasauliniu mastu

Dar praėjusių metų pabaigoje klimato kaitos pokyčiams skirtoje Jungtinių Tautų klimato konferencijoje Paryžiuje pirmą kartą istorijoje beveik visos pasaulio šalys rado bendrą sprendimą, kaip pažaboti globalųjį atšilimą. 195 šalių atstovai išsakė bendrą tikslą – pasiekti, kad vidutinė pasaulio temperatūra kiltų ne daugiau nei 2 laipsniais nuo pramonės revoliucijos laikų. Kartu suformuluota ambicinga siekiamybė – sumažinti kilimą iki 1,5 laipsnio. Pagrindiniai globaliosios taršos šaltinai Lietuvoje yra energetikos sektorius, transportas ir žemės ūkis. Būtent šiems sektoriams ir teks pagrindinė misija įgyvendinant Paryžiaus susitarimus.

 Jau atliekami tyrimai

Europoje yra keletas tyrimų centrų, tiriančių klimato atšilimą ir galimybes jį sustabdyti. Lietuvos mokslininkai taip pat turi patirties tirdami klimato kaitą. Nors tyrimų atlikta daug, bet nėra eksperimentinių demonstracinių objektų, kurie parodytų skirtingų ūkinių priemonių galimą poveikį šiltnamio efektą sukeliančių dujų emisijoms. Tai įvairios miškininkystės technologijos, žemdirbystės sistemos, gyvulininkystės technologijos, atsinaujinančiosios energijos ištekliai, galintys daryti teigiamą arba neigiamą įtaką emisijoms. Tokie pavyzdžiai puikiai tiktų kaip demonstraciniai technologijų objektai praktikams, tačiau dar svarbiau didinti ir visuomenės supratimą, ypač aiškiai ir įdomiai pateikiant informaciją vaikams, jaunimui, visuomenei.

Atsiprašome, komentuoti straipsnį šiuo metu nėra galimybės... X

KR
kiti rubrikos straipsniai

KR
REKLAMA

KR
REKLAMA

KR
REKLAMA

KR
REKLAMA

KR
REKLAMA

KR
REKLAMA

KR
REKLAMA

KR
REKLAMA