KR
Verslas

KR
REKLAMA

Aitera UAB
KR
mokslas

SĖKMĖ ATEINA TADA, KAI TIKI TUO, KĄ DARAI

SĖKMĖ ATEINA TADA, KAI TIKI TUO, KĄ DARAI

Prieš dešimtmetį du Aleksandro Stulginskio Universiteto (ASU) studentai ėmėsi avantiūros, kuri tapo jų sėkmės istorija. Prie greitkelio Kaunas-Klaipėda Domeikavos seniūnijoje įsikūrusios įmonės East West Agro (EWA) direktorius Gediminas Kvietkauskas neslepia, kad to nebūtų įvykę, jei ne nuolatinė rizika ir kūrybiškumas.

 ASU bendruomenėje užaugęs ir vėliau mokslus čia tęsęs Gediminas Kvietkauskas teigia, kad studentiškos vasaros stažuotės užsienyje jam davė galimybę dar studijuojant tiesiogiai prisiliesti prie žemės ūkio ir paskatino pabandyti šiame sektoriuje kurti savo verslą.

 Studijų ir darbo rezultatas – EWA

„Ilgai nežinojau, ką noriu studijuoti, kuo tapti, – pasakojo UAB „East West Agro“ direktorius. – Taip susiklostė, kad bandžiau studijuoti architektūrą, paskui – lietuvių filologiją, vėliau keleriems metams išvažiavau pamatyti pasaulio į Angliją, kol galiausiai atsidūriau ASU ir sėkmingai nuėjau kelią iki diplomo.“ Gediminui teko derinti darbą ir studijas, todėl studijos „ištįso“ ir buvo baigtos jau įsteigus EWA kompaniją – mokslams pravertė asmeninė patirtis inžinerijoje bei versle. Pasak G. Kvietkausko, teorinė dalis universitete padėjo apibendrinti turimas žinias. „Visi mes mokomės visą gyvenimą, net ir tada, kai oficialiai jau nesame studentai, todėl niekada nesureikšminu diplomo. Mano manymu, diplomas – tai simbolis, vainikuojantis svarbų gyvenimo etapą, įvertinimas už atkaklumą ir įgytas žinias,“ –mano Gediminas.

Bendrovė „EWA“ vasaros pabaigoje minės veiklos dešimtmetį. Dabar čia dirba 40 darbuotojų, prekiaujama visu žemės ūkio technikos asortimentu. Javų kombainų, derliaus dorojimo technikos rinkos segmentuose Lietuvoje EWA užima lyderio pozicijas. Iš nedidelės įmonės, kurios potencialas buvo vertinamas gana atsargiai, kartais net skeptiškai, EWA tapo ryškiu Lietuvos rinkos lyderiu.

„Jeigu tuomet būtume žinoję, kiek dabar žinome, tokio verslo turbūt nebūtume pradėję, – kalba įmonės direktorius. – Būtume bijoję daryti tokius oportunistiškus sprendimus, kokius tuomet drįsome daryti. Iš to „kvailumo“ gerąja prasme ir nepatyrimo dirbome taip, kaip niekas nesitikėjo, ir pagavome savo laimės paukštę. Mums labai padėjo laisvė nebijoti klysti. Nebespėjame vytis savo augimo tempo ir mūsų svajonės kiekvienais metais vis didėja,“ – atviravo G. Kvietkauskas.

Įmonės vadovas sako, niekada neturėjęs aiškaus verslo plano. Kalbantis aiškėja, kad Gediminas – iki šiol yra improvizatorius ne tik gyvenime, bet ir versle. Ir, regis, šiuo atveju tai pasiteisino. „Niekada nesudarau tikslų sąrašo – turiu tik ateities gaires, jos apibrėžia kryptį, kuria keliaujame. Mano suvokimu, planas, apibrėžti tikslai įspraudžia žmogų į tam tikrus rėmus, todėl planuodamas prarandi lankstumą ir kartais gali pražiopsoti alternatyvius kelius. Ne veltui sakoma: „Žmogus planuoja – dievas juokiasi...“ – šypsosi Gediminas.

Sunku įvardinti, kada nusišypsojo sėkmė. Per 9 metus EWA kasmet augo. Palyginus 2013 metus su 2014-aisiais įmonės pajamos didėjo 75 proc. Sėkmė ateina tada, kai tiki tuo, ką darai, mano Gediminas, todėl pačia didžiausia sėkme jis vadina 2008-ųjų rugjūčio 8-ąją – gimtadienio išvakarėse buvo įregistruota UAB „East West Agro“.

„Buvo sunku, kai dirbome dviese-trise, – prisimena direktorius. – Jeigu nebūtume priėmę žmonių anksčiau, nei mums jų reikėjo, nebūtume nuėję tokio kelio. Priėmėme pardavėjus, kai dar nebuvo pardavimo, serviso žmones, kai nebuvo ką remontuoti, rinkotyros ir rinkodaros žmogus pradėjo dirbti, kai dar negalėjome sau to leisti, todėl visą laiką buvome žingsniu priekyje.“ Kiekvienas žmogus yra instrumentas ir jame reikia ieškoti tos dalies, kuri tau tinkamiausia, mano G. Kvietkauskas. Kai atsirado žmonių, atsirado ir azartas, pradėjo dėliotis įmonės paveikslas. „Mūsų įmonę kuria čia dirbantys žmonės, visi yra lygiaverčiai kolegos, todėl svarbu kiekvienam rasti nišą, kurioje jis turėtų galimybę tobulėti, mokytis ir realizuoti save,“ –įsitikinęs G. Kvietkauskas.

 Noras mąstyti ir kurti paskatino pradėti verslą

Viskas vyko natūraliai ir gana greitai. Kur tik teko dirbti, Gedimino Kvietkausko karjera klostėsi gerai. „Visada buvau matomas ir aktyvus. Bet man sunku „vykdyti“, laikytis taisyklių, planų. Gerai jaučiuosi tik tada, kai turiu galimybę „kurti“. Niekada nebuvau geras pavaldinys, nuolat gindavau savo požiūrį, nesijaučiau gerai, todėl visada ieškojau kitų galimybių,“ – sakė įmonės vadovas.

Pradžia buvo sunki, juo labiau, kad teko rizikuoti savo paties ateitimi, nešti didelę asmeninių paskolų naštą. Samdomas darbuotojas yra garantuotas dėl rytojaus – didesnė ar mažesnė, bet pastovi alga, karjeros perspektyvos, galimybė pakeisti darbovietę. O versle, ypač iš pradžių, tenka rizikuoti. Niekas nedovanojo pradinio kapitalo – viską teko užsidirbti patiems „žaidžiant“ skolintomis lėšomis. Daug bemiegių naktų, o dar daugiau romantikos. Tuo metu ir sukaupta labai daug patirties, pamatyta daug pasaulio. Reikėjo per trumpą laiką užmegzti daug lemtingų verslo kontaktų Vakarų ir Rytų Europoje.

„Labai vertinu visas klaidas, ypač tas, kurias dariau verslo pradžioje. Tai neįkainojama patirtis, suteikianti galimybę priimti teisingus sprendimus dabar, – sakė „East west agro“ direktorius. – Žinau, kad dar ne kartą klysiu – neklystantys stovi vietoje arba juda lėtai. Mėgstu rizikuoti, klysti ir iš klaidų mokytis.“

 Kūrybiškumas – geriausias pagalbininkas

„Kūrybiškumo mes dar nepraradome, ir labai stengiuosi, kad neprarastume, – sako Gediminas. – Dažnai didelėse įmonėse žmonės turi aiškias ribas ir taisykles, neturi laisvės interpretuoti situacijų. Juos lydi baimė ir atsakomybė. Paprastai įmonių struktūra yra piramidės formos, tačiau pas mus labai plokščia piramidė. Stengiamės neturėti griežtų taisyklių, nes kiekvienas įvykis mūsų versle yra išskirtinis. Kaip mes jį įgyvendinsime – fantazijos reikalas. Žmonės su fantazija ir plačiais polėkiais gali daug daugiau.“

Nors įmonės tikslas – parduoti, čia nesilaikoma įprastų tokioms įmonėms taisyklių. „Žemės ūkio technika nėra plataus vartojimo prekė ir kiekvienas ūkininkas turi skirtingus poreikius, todėl vengiu bet kokių taisyklių. Manau, kad pardavėjas pirmiausia turi užmegzti ryšį su klientu ir tik po to siūlyti kažką įsigyti. Asmeninis ryšys yra mūsų įmonės ateities garantas. Skatinu darbuotojus surasti savo stipriąją pusę, bendrauti su pirkėju, numatyti, kokiu būdu sieks savo tikslų. Kol kas tai puikiaisiais veikia, žmonės nejaučia įtampos,“ – pasakoja G. Kvietkauskas

 Patirtis ir klaidos = sėkmė

Žemės ūkis yra specifinis verslas. Augant įmonei teko patiems vadovams ir pardavinėti, ir varžtus sukti, ir apskaitą tvarkyti, ir kitus darbus daryti. Taigi, nesunku suprasti ir tai darantį žmogų. „East west agro“ kolektyvas labai jaunas – vidurkis nesiekia 30 metų. „Senstame, tačiau tik todėl, kad darbuotojai beveik nesikeičia, – sako Gediminas. – Kita vertus, kasmet vis įliejame šviežio kraujo – dažniausiai renkamės jaunus ASU absolventus. Jauną žmogų lengviau integruoti ir parengti dirbti mūsų įmonėje.“

Bendrovėje inovatyviai žiūrima į verslą. Nuolat akcentuojama, kad žemės ūkis yra verslas, ūkininkas – verslininkas, o ne žmogus su guminiais batais ir šakėmis. Ūkininkų karta keičiasi, ateina dirbti vaikai, kurie naudojasi kitomis informacijos paieškos technologijomis, todėl elektroninė erdvė, socialiniai tinklai verslui šiandien labai svarbūs.

 Dirba ne tik dėl savęs

2015 metais UAB „East west agro“ tapo ASU mecenatu, buvo didžiausios Baltijos šalyse žemės ūkio parodos „Ką pasėsi“ generaliniu rėmėju ir ėmė lygiuotis į pačias sėkmingiausias ir didžiausias agroverslo įmones. EWA yra jauniausias Universiteto mecenatas ir tuo labai didžiuojasi jos vadovas ir darbuotojai. „Didžiuojuosi ir dėl to, kad pats užaugau Akademijos miestelyje, – sako Gediminas. – Prisimenu, kai verslo pradžioje konkurentai pašaipiai žiūrėjo į mūsų pastangas išsikovoti savo vietą po saule. Dabar ypač malonu girdėti, kad EWA priskiriama prie agroverslo lyderių Lietuvoje. Radome savo kelią į sėkmę, turime aiškų identitetą ir įsimintiną veidą, pelnėme žemdirbių ir verslo partnerių pasitikėjimą.“

Galima drąsiai teigti, kad per pastarąjį penkmetį dėka šios bendrovės veiklos pasikeitė žemės ūkio technikos rinkos žemėlapis. Daug išaugta ir peraugta, o tai skatina toliau veržtis pirmyn.

Atsiprašome, komentuoti straipsnį šiuo metu nėra galimybės... X

KR
kiti rubrikos straipsniai

KR
REKLAMA

KR
REKLAMA

KR
REKLAMA