KR
Verslas

KR
REKLAMA

Aitera UAB
KR
mokslas

RAUDONDVARYJE SUŠVITO „SAULUTĖS“

RAUDONDVARYJE SUŠVITO „SAULUTĖS“

Raudondvario kultūros centre atidaryta kalvystės darbų paroda. Jos autorius tautodailininkas kalvis Ričardas Grekavičius raudondvariečiams pristatė asmeninę saulučių kolekciją.

Į parodos atidarymą susirinkusius raudondvariečius sutiko folkloro ansamblio „Piliarožė“ skambūs balsai ir kanklių muzika. Algirdo Svidinsko vadovaujamas kolektyvas taip pasveikino žinomą kalvį, tautodailininką, saulučių meistrą Ričardą Grekavičių.

Brangiausia – laikas ir išlietas prakaitas

Ričardas Grekavičius prisipažįsta, kad pats nežino, iš kur jame radosi kalvio menininko gyslelė. Tarp artimųjų nebuvo nė vieno menininko, nė vieno kalvio, o jis pats vos perkopęs 20-metį taip „įsikibo“ į kūjį, kad negali jo paleisti iki šiol. Ir nenori. „Jau beveik 30 metų esu kalvis, – sakė R. Grekavičius. – Pirmą kartą kūjį į rankas paėmiau būdamas 23-ejų. Pradėjau nuo minkštesnio metalo – kaliau varį, buvau varkalys.“ Kryžiai geležinėmis viršūnėmis, ornamentuoti, puošti saulutėmis yra bene vertingiausias lietuvių liaudies meno palikimas. Ričardas ypač vertina jų simboliką, meninės išraiškos galimybes, todėl ir jo kaltos saulutės yra ypatingos – visos skirtingos ir kartu turinčios bendrumą. „Pradžioje kaldavau paprastesnes, nesudėtingas saulutes, vėliau kompozicijoje atsirado kryžius, apipintas įvairia lietuvių simbolika,“ – pasakojo menininkas. – Brangiausia kalvystėje ne metalas, o laikas ir išlietas prakaitas.“

Darbai išsibarstę ne tik Lietuvoje

Asmeninėje Ričardo kolekcijoje yra 25 saulutės, Raudondvaryje eksponuojama 17. „Kolekcija ne vientisa, – sakė autorius, – visos saulutės skirtingos, didesnės ir mažesnės, skiriasi jų formos, motyvai, jos keitėsi įgyjant daugiau patirties, žinių.“ Ričardo kalti darbai – saulutės, kryžiai, stogeliai, kitos metalinės detalės – puošia daugybę koplytstulpių, kryžių, skulptūrų visoje Lietuvoje: Trakų rajone Angelų alėjoje, Lukšiuose, Vilniuje, Šiauliuose ir kituose Lietuvos miestuose ir rajonuose, keletas iškeliavo į Ispaniją, Lenkiją, Prancūziją. Jau daug metų Ričardas Grekavičius dirba kartu su drožėju tautodailininku Algimantu Sakalausku. Jo kaltos metalinės detalės puošia daugelį A. Sakalausko išdrožtų darbų. „Su Ričardu lengva dirbti, – pasakojo A. Sakalauskas. – jis greitai perpranta kūrinio idėją ir nukala būtent tai, ko reikia visumai.“ Nedažnai pavyksta dviems menininkams taip suprasti vienam kitą, kad kūrinys būtų vientisas tarsi vieno žmogaus darytas. Šiems dviems menininkams pavyko. Puikus to įrodymas Kauno rajone prie Cinkiškės įkurtame Žalgirio parke stovinčios abiejų tautodailininkų sukurtos skulptūros.

Kalvio R. Grekavičiaus darbų įsigijo Nacionalinis muziejus, tautodailininkas yra surengęs daugiau kaip dešimt autorinių parodų, dalyvavo respublikinėse parodose ir pleneruose, tarptautiniuose renginiuose.

Dar vienas Ričardo pomėgis – rengti edukacinius kalvystės užsiėmimus. Jis susikrauna į automobilį mobilią kalvę ir važiuoja į parodas, renginius, šventes demonstruoti sunkaus kalvio amato.

 Kaunorajone.lt informacija

Atsiprašome, komentuoti straipsnį šiuo metu nėra galimybės... X

KR
kiti rubrikos straipsniai

KR
REKLAMA

KR
REKLAMA

KR
REKLAMA

KR
REKLAMA

KR
REKLAMA

KR
REKLAMA

KR
REKLAMA

KR
REKLAMA

KR
REKLAMA

KR
REKLAMA

KR
REKLAMA

KR
REKLAMA

KR
REKLAMA

KR
REKLAMA

KR
REKLAMA

KR
REKLAMA