KR
Verslas

KR
REKLAMA

Aitera UAB
KR
mokslas

Užliedžiuose – demografinis bumas

Užliedžiuose – demografinis bumas

Neregėtais tempais auganti Užliedžių seniūnija kelia vis naujus iššūkius Kauno rajono vadovams.Tačiau bendruomenė teigia, kad savivaldybei nei neturėjo būti naujiena, nes apie tai buvo ne kartą kalbėta.

 Ketvirtadienį apsilankę šioje seniūnijoje jie nusprendė imtis pertvarkos. „Visa Lietuva nyksta, o pas mus priešingai - kiekvieną savaitę gyvenamąją vietą deklaruoja mažiausiai 20 asmenų“, - pasakojo seniūnas Irmantas Šumskas. Praėjusių metų pabaigoje Vijūkų kaime atidarytame 7 grupių vaikų darželyje klega 130 mažylių. Tačiau įstaiga jau nesutalpi...na visų norinčiųjų – poreikiams patenkinti reikėtų dar beveik 200 vietų. Darželio direktorė Giedrė Jašinauskienė džiaugėsi naujomis erdvėmis ir kartu guodėsi, kad kasdien auga tėvų prašymų kalnas.

Kauno rajono meras Valerijus Makūnas ir administracijos direktorius Antanas Nesteckis su komanda apžiūrėjo seniūnijoje esančias savivaldybės patalpas ir diskutavo apie galimybes jas geriau pritaikyti bendruomenės reikmėms.

Užliedžių gyvenvietėje, Ledos gatvėje esančiame pastate glaudžiasi seniūnija, medicinos punktas, laisvalaikio salė ir Domeikavos gimnazijos skyrius, kuriame mokosi 50 pradinukų.

Medicinos punktas įsikūręs ankštose patalpose, čia labai reikėtų odontologo, kitų paslaugų.

Laisvalaikio salė suremontuota, joje vyksta parodos, koncertai, bendruomenės renginiai. Tačiau sovietmečiu statytas pastatas apsilaupęs ir nejaukus. „Bet kokiu atveju jį reikėtų tvarkyti“,- pabrėžė V. Makūnas.

Plėstis į plotį būtų sudėtinga, nes sklypas nedidelis, be to, nesinori naikinti sporto aikštyno. Savivaldybės vadovai svarstė, kad logiškiausia būtų pastatyti trečią aukštą, o visą pastatą apšiltinti ir modernizuoti.

Senasis Giraitės vaikų darželis – dar labiau apgailėtinos būklės: jis neturi normalių pamatų, grindys ir vamzdynai supuvę. Remontuoti, griauti ar parduoti? Į šiuos klausimus Kauno rajono vadovai kol kas neskuba atsakyti. „Manau, kad visus sprendimus reikėtų priimti pasitarus su bendruomene“,- kalbėjo A. Nesteckis.

Pasitarimo dalyviai apžiūrėjo ir naujojo Vijūkų darželio aplinką. Šalia verda gyvenamųjų namų statybos. Gretimame sklype būtų galima statyti darželio priestatą. Vis dėlto rajono vadovai sutarė iš pradžių surengti gyventojų apklausą, padiskutuoti su bendruomene ir tik po to teikti siūlymus savivaldybės tarybai.

 Situacija buvo žinoma

Itin sparti Užliedžių kaimo plėtra nebuvo paslaptis nei savivaldybei, nei užliediškiams. Užliedžių bendruomenė jau ne kartą buvo kalbėjusi apie tai su rajono vaodvais ir specialistais, prašė padėti spręsti socialinės infrastruktūros klausimus. „Maždaug prieš pora metų seniūnijoje buvo peistatytas Užliedžių daugiafunkcinio centro projektas, greta pastato įrengtas informacinis stendas, kuriame buvo vizualizuotas projektas, – sakė Užliedžių bendruomenės pirmininkė Laima Pilipavičienė. – šiame susitikime bendruomenė nedalyvavo, nebuvo kviesta. Reiktų suprasti, kad viskas svarstoma iš naujo? Tuomet buvo sakyta, kad trečio aukšto negalima pristatyti, nes pamatai per silpni, todėl sumažinta greta esanti sporto aikštelė ir suprojektuotas priestatas, kuriame bus darželis ir valgykla.“ Pasak pirmininkės, dėl spartaus kaimo augimo nuolat kalbama apie būtinybę Užliedžiuose turėt vaikų darželį. Ir ne 60 vietų, kaip numatyta daugiafunkcinio centro projekte, o bent 160 vietų. Bendruomenė kreipėsi į valstybines institucijas, savivaldybę dėl patogesnio nuvažiavimo tiesiai į Užliedžius nuo būsimo viaduko prie „Senukų“ logistikos centro, bet kola kas savivaldybės dėmesio dėl siūlymo nesulaukė. „Pastačius naują viaduką, užliediškių kelionė namo pailgės maždaug 4 km, nes reikės grįžti į Giraitę ir tuo pačiu keliu kaip dabar važiuoti namo. Yra galimybė tiesiai nuo viaduko padaryti papildomą išvažiavimą tiesiai Užliedžių link. Užuot važiavę papildomus 4 km, važiuotume 900 m. Be to, nereikėtų per Kauną važiuoti į Klaipėdą – galėtume tuo pačiu keliu pasiekti viaduką ir sukti Klaipėdos pusėn. Naujas kelias eitų per valstybinę žemę,“ – pasakojo bendruomenės pirmininkė. – Praeitų metų pavasarį siuntėme šį pasiūlymą visoms susijusioms institucijoms. Savivaldybei reiktų pradėti žemės skyrimo visuomenės poreikiams procesą, bet kol kas savivaldybė konkrečiai neatsako, ar bent numatys tokią galimybę. Juk būtų nuo Giraitės nukreiptas didžiulis srautas automobilių.“

 Gresia ir ekologinis sprogimas

Užliedžiai yra ir ant ekologinės katastrofos slenksčio. Pasak Kauno marių regionio parko vyr. Specialisto Giedriaus Vaivilavičiaus, Užliedžiai yra didelis taršos šaltinis Nevėžio kraštovaizdžio draustinyje. „Didžioji Plento ir Ledos gatvių gyventojų dalis neturi kanalizacijos nuotekų valymo įrenginių, kaime nėra centralizuotų kanalizacijos surinkimo ir valymo įrenginių, – kalbėjo G. Vaivilavičius. – Visos nuotekos bėga tiesiai į Nevėžio miško krantą ir ura didžiulis taršos šaltinis.“ Parko specialistai jau surašė pažeidimų aktus, perdavė juos Kauno regiono aplinkos departamentui. „Už tokius pažeidimus gresia didžiulės baudos, tačiau nenorėtume pradėti baudimu, norime pasikalbėti su Užliedžių gyventojais, kad problema būtų sprendžiama,“ – sakė aplinkosaugininkas.

Daug kalbama apie prevenciją, kad būtų užbėgama problemoms už akių, nelaukiama, kol ji taps katastrofiškais padariniais. Tačiau kaip ir visoje valstybėje, savivaldybėje, regis, irgi dirbama gaisrų gesinimo principu. Prasidėjus Užliedžių plėtrai prieš dešimtemtį jau buvo prognozuojama dabartinė situacija, tačiau nebuvo galvojama apie jos padarinius ir kainą, kurią teks sumokėti už tylą.

 Kaunorajone.lt.

Atsiprašome, komentuoti straipsnį šiuo metu nėra galimybės... X

KR
kiti rubrikos straipsniai

KR
REKLAMA

KR
REKLAMA

KR
REKLAMA

KR
REKLAMA

KR
REKLAMA

KR
REKLAMA

KR
REKLAMA

KR
REKLAMA

KR
REKLAMA

KR
REKLAMA

KR
REKLAMA

KR
REKLAMA

KR
REKLAMA

KR
REKLAMA

KR
REKLAMA

KR
REKLAMA

KR
REKLAMA

KR
REKLAMA

KR
REKLAMA

KR
REKLAMA

KR
REKLAMA