KR
Verslas

KR
REKLAMA

Aitera UAB
KR
mokslas

Šv. Liucijaus diena ,,Šviesa tavo širdyje“

Šv. Liucijaus diena ,,Šviesa tavo širdyje“

Šv. Liucijaus dieną, t.y. gruodžio 13-ąją, Raudondvario moksleiviai, visa bendruomenė savo šypsenomis ir gerumu prikvietė saulę į miestelį.

 Su ugnele – per miestelį

Šio rytmečio tikslas – visai bendruomenei drauge pajusti laukimo, bendruomeniškumo džiaugsmą, ugnelės (šviesos) prasmę ir svarbą kiekvienam žmogui. Raudondvario Anelės ir Augustino Kriauzų mokyklos-darželio mokiniai, Raudondvario gimnazijos 5a ir 6a klasės mokiniai šventinį rytmetį pradėjo eisena nuo Kriauzų mokyklos-darželio iki Raudondvario Šv. Kūdikėlio Jėzaus Teresės bažnyčios. Eisenos dalyvius pasitiko kiekviena įstaiga su įžiebtu žibintu, sveikino šviesos nešėjus ir mielai prisijungė prie ilgos šviečiančios eisenos per Raudondvario miestelį.

Raudondvario A. ir A. Kriauzų mokyklos-darželio pradinukai, priešmokyklinukai, gimnazijos mokiniai, seniūnijos, kultūros centro atstovai ir Raudondvario bendruomenės nariai keliavo išklausyti Šv. mišias  Raudondvario bažnyčioje. Po Šv. mišių kiekvienas, nešinas pašventinta ugnele, sugrįžo į savo įstaigas. Mažieji rytmetį pratęsė A. ir A. Kriauzų mokyklos-darželio kieme, kuriame žaidė, dainavo ir kartojo: ,,Dek, ugnele“.

Vaikų ir juos lydėjusių mokytojų, tėvų širdelėse nuo pat ankstyvo ryto degė šviesos ir Šv. Kalėdų laukimo džiaugsmas. Pastebėjome, kad tądien saulelę buvome prikėlę, ji kiekvienam bendruomenės nariui pasiuntė šviesos, tikėjimo ir bendrumo spindulį.

 Šv. Liucijos diena lietuvių tradicijose

Dar senovės lietuviai, laukdami Saulės sugrįžimo, gruodžio 13-ąją įžiebdavo gausybę žvakių. Šventosios Liucijos diena, kaip ir dauguma religinių švenčių, gana glaudžiai susijusi su pagonybės tradicijomis. Liucijos vardas, išvertus iš lotynų kalbos („lux, lucis“) reiškia šviesą, tad ši diena siejama ne tik su šventosios Liucijos kankinyste, bet ir su Saulės sugrįžimu. Stabteli saulė Šviesos mergelės šv. Liucijos diena, todėl neatsitiktinai švenčiama gruodžio 13-tą dieną. Pagal senąjį Julijaus kalendorių ši diena sutapo su saulėgrįža.

Pasak etnologo Liberto Klimkos, žmonės dar ir dabar sako, kad per šventą Liuciją – ilgiausia naktis arba trumpiausia diena. Kita vertus, net ir kalendoriui pasislinkus, ši diena yra reikšminga, nes nuo jos nustoja ilgėti vakarai – saulė iki pat Kūčių leidžiasi vis tuo pat metu, tik ryte kasdien pateka minute vėliau. Intensyvaus tamsėjimo periodas ties Liucijos diena pagaliau stabteli. Libertas Klimka teigia, kad visai tikėtina, jog kitados šią dieną buvo atliekamos ugnies pagerbimo, o gal ir Saulės šaukimo apeigos. Juk iki šv. Kalėdų beliko dvylika dienų…

 Žydrūnė JANKŪNIENĖ, Raudondvario A. ir A Kriauzų mokyklos-darželio direktorė,                                               Apolonija KOLEŽEVNIKOVIENĖ, Raudondvario gimnazijos direktoriaus pavaduotoja neformaliajam švietimui

 

Atsiprašome, komentuoti straipsnį šiuo metu nėra galimybės... X

KR
kiti rubrikos straipsniai

KR
REKLAMA

KR
REKLAMA

KR
REKLAMA

KR
REKLAMA

KR
REKLAMA

KR
REKLAMA

KR
REKLAMA

KR
REKLAMA

KR
REKLAMA

KR
REKLAMA

KR
REKLAMA

KR
REKLAMA

KR
REKLAMA

KR
REKLAMA